“İvme Yeni Başlıyor!” Altın Analistleri Sonraki Hamleyi Açıkladı

Altın piyasası Aralık ayının tüm zamanların en yüksek seviyelerine yaklaşırken yerçekimine meydan okumaya devam ediyor. Piyasa biraz aşırı gerilmiş görünse de bazı analistler momentum hareketinin yeni başladığını söylüyor. Ayrıca, piyasanın daha da yükselmek için hala yeri olduğunu belirtiyorlar.

Opsiyon traderları yukarı yoğun bir şekilde pozisyon alıyor!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın fiyatları tüm zamanların en yüksek seviyelerin yükseldi. Piyasa en yüksek seviyelerinden düşmüş olsa da hala sağlam kazançlar elde etmeye devam ediyor. Nisan vadeli altın kontratları en son ons başına 2.137,60 dolardan işlem gördü. Bu geri çekilmeye rağmen altın fiyatları kayda değer artış gösterdi. CME analistleri, altın ve gümüşteki son dalgalanmanın yakın vadede daha yüksek fiyatları desteklediğini belirtiyor. Analistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Volatilite endeksimize (CVOL) bakıldığında, gümüş call çarpıklık oranının 7 ayın en yüksek seviyesine ve altın call çarpıklık oranının 3 ayın en yüksek seviyesine ulaşmasıyla, opsiyon traderları yukarı yönlü risk için daha yoğun bir şekilde pozisyon alıyor.

Altın piyasasındaki momentum önceki aylara göre çok farklı!

Trade Nation’da Kıdemli Piyasa Analisti olan David Morrison, birçok yatırımcının şu anda sorduğu sorunun, altının fiyat hareketinin Aralık ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasına benzer olup olmayacağı olduğunu söylüyor. Değerli metal Asya seansı sırasında likit olmayan işlemlerde 2.152,30 dolara kadar yükseldi. Ancak altın bu kazançları koruyamadı. Ancak Morrison, piyasadaki momentumun birkaç ay öncesine kıyasla çok daha farklı olduğunu söylüyor. Analist, şu yorumu yapıyor:

Altın Şubat ortasında 2.000 doların üzerine çıktığından beri bir taban oluşturuyor. Yukarı yönlü momentum da istikrarlı bir şekilde artıyor. Bir geri çekilme kesinlikle mümkün olsa da, altının geçen haftaki tüm kazanımlarını geri verdiğini görmek şaşırtıcı olur.

Altın, önemli bir hareket için hazır!

FxPro Kıdemli Piyasa Analisti Alex Kuptsikevich, momentum göstergeleri yükseldiğini belirtiyor. Bununla birlikte, altının hala daha yükselmek için yeri olduğunu söylüyor. Mevcut momentumuyla altının, önemli bir Fibonacci projeksiyon seviyesini temsil eden 2.255 doları hedefleyebileceğini de sözlerine ekliyor. Analist, görüşlerini şu şekilde izah ediyor:

Altın, kripto para birimlerinden sonra ikinci olarak önemli bir hareket için hazır. Bazen altın haftalarca volatiliteden kaçınır, ancak belirli anlarda güçlü çok günlük trendler doğar ve bu sefer gördüğümüz gibi hareket neredeyse tek taraflı hale gelir.

Piyasa için en büyük tehdit: Fed’in para politikası

Birçok analist ivme kazandıkça sarı metal konusunda iyimser. Bununla birlikte, bazıları piyasanın hala bazı büyük testlerle karşı karşıya olduğu konusunda uyarıyor. ActivTrades Kıdemli Analisti Ricardo Evangelista, Federal Reserve‘in para politikasının altın piyasası için en büyük tehdit olmaya devam ettiğini söylüyor.

Analistler, inatçı enflasyonun Fed’i agresif para politikasını beklenenden daha uzun süre sürdürmeye zorlayacağını belirtiyor. Hatta bazı ekonomistler bu yılki tüm faiz indirimlerini fiyatlandırmaya başladı. Evangelista, şu değerlendirmesini paylaşıyor:

Bu arka plan göz önüne alındığında, ABD hizmetler PMI ve işgücü rakamları da dahil olmak üzere bu haftaki veri açıklamaları ve Jerome Powell’ın ABD Kongresi’ne verdiği ifade, traderlar tarafından yakından izlenecek ve muhtemelen altın fiyatlarını buna göre etkileyecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x