Bulgaristan, Kontrolleri Sıklaştırdı: Hamzabeyli’de 20 Kilometre TIR Kuyruğu Oluştu

Bulgaristan ve Romanya’nın kısmen de olsa AB içinde serbest dolaşım sağlayan Schengen bölgesine katılmasına yönelik anlaşma sonrasında, Türkiye’den Bulgaristan’a açılan Hamzabeyli Sınır Kapısı’ndaki Bulgar gümrüğü Lesovo’da kontrollerin artmasıyla sınır kapısına gelen TIR’lar arasında uzun kuyruklar oluştu. Bu kuyruklarda saatlerce beklemek zorunda kalan TIR şoförleri, yaşadıkları sorunlara çözüm bulunmasını talep ediyor.

‘MÜLTECİLER GECE SAATLERİNDE KAÇAK BİNİYOR’

İstanbul’dan Hollanda’ya götürdüğü yüküyle kuyruğa giren Hüseyin Kalbuk, saat 02.00 sularında kuyruğa girdiğini ve uzun bekleyişin zorluklarıyla karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Gece saatlerinde mültecilerin kaçak olarak araçlara binebildiğini ve bunun büyük bir güvenlik riski oluşturduğunu ifade etti.

‘UZUN SÜREDİR KUYRUKTAYIM’

Kuyrukların genellikle Türkiye’den gidişte yaşandığını ve gelişte benzer sıkıntılarla karşılaşmadıklarını belirten Kalbuk, sorunun Bulgaristan tarafından başladığını ve Bulgar yetkililerin yetersiz çalıştığını düşündüklerini dile getirdi. Benzer şekilde, Romanya’ya giden Arif Cinci ve Mustafa Hüseyin de uzun sürelerdir kuyrukta beklediklerini ve Bulgar tarafının yavaş çalışması nedeniyle bu durumun yaşandığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x