122 milyar lirayla yakalandı, ‘bilgim yoktu’ dedi

İngiltere’nin başkenti Londra’da bir mahkeme, yaklaşık 6,3 milyar dolarlık bir dolandırıcılığı gizlemek üzere bitcoini nakit ve mülke çevirmekle suçlanan Wen Jian hakkında kararını açıkladı. 1,4 milyar pound değerinde bitcoinlerin olduğu soğuk cüzdanlarla yakalanan Wen Jian, para aklamaktan suçlu bulundu. Yakalandığı dönemde Wen’in taşıdığı bitcoinlerin değeri bugünkü kurla yaklaşık 122 milyar TL civarında.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, savcılar, Wen’i 2014 ve 2017 yılları arasında Çin’de yaklaşık 130 bin yatırımcıdan bir dolandırıcılık sistemi ile çalındığı öne sürülen paranın kaynağını saklamakla suçladı. Wen’in olayın arkasında yatan dolandırıcılıkta dahli olmadığı ifade edilirken, savcılar, bu dolandırıcılık sisteminin başında Wen’in ‘Zhang Yadi’ olarak bildiği Qian Zhimin isimli bir kadının olduğunu belirtti.

‘BİLGİ SAHİBİ DEĞİLDİM’ İDDİASI

Soruşturma kapsamında, İngiltere polisi, içinde 61 bini aşkın bitcoin bulunan cüzdanları ele geçirdi. Bu, aynı zamanda dünya çapında kolluk kuvvetleri tarafından ele geçirilen en büyük miktarda kripto paralardan biri oldu. Savcıların açıklamasına göre, söz konusu kripto paraların ele geçirildikleri 2021 yılındaki değeri yaklaşık 1,4 milyar pounddu. Şu anda ise 61 bin bitocoinin değerinin 3 milyar poundun üzerinde olduğu ifade ediliyor.

42 yaşındaki sanık Wen Jian ise kendisine yöneltilen üç para aklama suçlamasını reddederek, Zhang’ın kendisine ‘bağımsız olarak varlıklı’ olduğunu söylediğini ve kendisinin ‘suç teşkil eden bir faaliyet konusunda bilgi sahibi olmadığını’ savundu. 2020 yılında İngiltere’den kaçan Zhang’ın ise şu anda nerede olduğu bilinmiyor.

CEZA, NİSAN AYINDA AÇIKLANACAK

Southwark Kraliyet Mahkemesi’nde duruşması görülen Wen, bir kez para aklama suçundan mahkum edildi. Jüri, iki para aklama iddiası konusunda ise hüküm kuramadı. Wen’in alacağı hapis cezasına, nisan ayında görülecek duruşmada karar verilecek.

Savcı Gillian Jones, yargılamanın başında yaptığı açıklamada, Zhang’in 2017 yılında sahte bir St. Kitts ve Nevis pasaportuyla İngiltere’ye geldiğini, bundan kısa bir süre önce Çin’deki yetkililerin dolandırıcılık iddiaları hakkında soruşturma başlattığını kaydetmişti. Zhang’ın Çin’den çıkarılabilmesi için bitcoine çevrilen çalıntı parayı yeniden nakde çevirmesi gerekmişti. Zhang, bunun için Wen’i ‘paravan’ olarak kullanmıştı.

Savcılar, Wen’in Zhang’ın parayı yasadışı yollardan elde ettiğini bilmesi gerektiğini belirtmiş, buna gerekçe olarak Çin’le iade anlaşması olan ülkelere gitmeme çabasını göstermişti. Wen ise ‘sadece oğluna daha iyi bir hayat sağlamaya çalıştığını’ savunmuştu. Avukatı Mark Harries de Zhang’ı ‘para kaynağı konusunda Wen’e sürekli yalan söyleyen bir süper suçlu’ olarak nitelendirmişti. Harries, 2020 yılında ortadan kaybolan Zhang’ın ‘elverişli ve gözden çıkarılabilir’ gördüğü Wen’i bu sebeple bıraktığını söylemişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x